Koliko Smete Zatamniti Stakla Na Automobilu?
Zatamnjena stakla za mnoge vozače predstavljaju interesantan način vožnje. U prošlosti ste mogli imati sva zatamnjena stakla, međutim to nije slučaj sada. Pre nekoliko godina donesena su jasna pravila o tome kakve folije smete lepiti na vaša stakla, ko izdaje atest, ko radi ispitivanje, koja je cena, kao i koja pravila važe.
Mnogi vozači se pitaju, da li smemo da zatamnimo stakla i koliko? Prema trenutnim zakonskim odrednicama, vozači mogu da zatamne stakla, ali sa određenim ograničenjima.
- Šoferšajbna: prednji vetrobran ne smete da zatamnite ni 1%.
- Prednja bočna stakla: mogu se zatamniti stakla kod vozača i suvozača, ali da stepen prigušenosti svetla ne prelazi 30%.
- Zadnja bočna stakla i zadnje staklo: zadnji vetrobran možete da zatamnite koliko god želite.
Hajde da vidimo šta ova procedura uključuje!
Atest zatamnjenih stakala
Imajte u vidu da na stakle smete lepiti samo folije koje su proverene odnosno atestirane od strane regulatornih agencija. Ti proizvodi su prošli određene provere i ispunjavaju određene uslove.
Da ne biste pogrešili prilikom instalacije, preporučujemo vam da ovo prepustite renomiranim servisima, koji garantuju za ugradnju folije kao i za svoju uslugu. Firma Auto Stakla Ivanić bavi i zatamnjivanjem stakala na automobilu i odradiće vam posao profesionalno.
Što se tiče ispitivanja zatamnjenih stakala, to trenutno radi samo AMSS, Centar za motorna vozila. Nakon što vaš automobil prođe ispitivanje, potrebno je da podnesete zahtev Agenciji za bezbednost saobraćaja. Takođe je potrebno obaviti i tehnički pregled.
Koja je cena zatamnjenih stakala?
Lepljenje folija u proseku košta oko 10.000. Potrebno je i da dobijete dozvolu od ovlašćenog uvoznika, odnosno, zastupnika brenda na kome zatamnjujete stakla, što će vas koštati dodatnih 12.000. Za škodu i neke druge tipove automobila ovo je besplatno.
Onda podnosite zahtev Agenciji za bezbednost saobraćaja za dobijanje dozvole za ispitivanje zatamnjenosti stakala i na kraju odlazite AMSS gde dobijate atest.
Što se tiče zahteva za atestiranje, obrada dokumentacije će vas koštati 3.300 dinara, ispitivanje u AMSS 2.400 dinara, a izdavanje uverenja 3.000. Na sve to ćete morati da platite administrativnu taksu od 300 dinara, novi tehnički pregled od 4.000, što vas dovodi do impozantne sume novca.
Kada sve saberete, zatamnjivanje stakala može da vas košta i do 40.000 dinara. Stoga, ako želite da vozite auto sa zatamnjenim staklima, možda je jeftinija varijanta da iznajmite jedan i provedete nekoliko dana vozeći auto po gradu, dok ne ispunite sebi želju.
Ukoliko se ipak odlučite na prvu varijantu, morate poštovati sva pravila o zatamnjenosti. Vozila koja imaju veći stepen zatamnjenosti od dozvoljenog podležu rigoroznim kaznama. Ukoliko se utvrdi prekršaj, vozači će morati da plate kaznu do 30.000 dinara, 6 kaznenih poena i tri meseca zabrane upravljanja vozilom.
Zbog toga je najbolje rešenje da se obratite ovlašćenom servisu koji će vam pomoći prilikom zatamnjivanja stakala. Oni su već upućeni u proceduru i znaju koji stepen zatamnjenosti je dozvoljen. Mnogi vozači misle da mogu samostalno da obave ovaj posao, ali baš zbog atesta, mi vam ne preporučujemo da se upuštate u ovu proceduru, ukoliko ne želite da platite kaznu. Takođe, postoji velika mogućnost da ćete napraviti grešku prilikom instalacije.